autor

IMG_2244a  

Jmenuju se Lukáš Moravec. Narodil jsem se v roce 1976 v Brně. Nedávno jsem se přestěhoval ke Kutné Hoře, kde bude doufám brzy i nový ateliér.

Jsem absolventem průmyslové školy keramické v Bechyni a Ateliéru designu keramiky na Univerzitě Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem. Práci s hrnčířským kruhem jsem si ale osvojil už v 90. letech v Keramické manufaktuře v Zábřehu na Moravě. Do roku 2020 jsem pracoval převážně pro jiné keramiky v Česku i v zahraničí a současně jsem se věnoval lektorování výtvarných kurzů zaměřených především na keramiku.

V mé tvorbě najdete silnou inspiraci přírodou, ale i jinými, především industriálními prvky. Jsem toho názoru, že ruční výroba keramiky je intuitivní, organická a mnohdy i nepředvídatelná. Mým cílem není tvořit identické kusy, ale individuální a jedinečné nádoby, které v sobě nesou silné emoce. Velkým dílem k tomu přispívá výpal v peci s redukční atmosférou, kde finální vzhled ovlivňuje nejen umístění výrobku v peci a jeho pozice vůči těm okolním, ale i počasí a moje momentální nálada. To vše má vliv na cestu, kterou se vydá plamen od hořáků až ke komínku. Většinou pracuji se světlou kameninou nebo s porcelánem, které polévám živcovými glazurami.

 

Zpět do obchodu